Sprawdzony sprzedawca Wpolu
Cebula Rijnsburger 5 to odmiana żółta średniowczesna charakteryzująca się wysokim plonowaniem i bardzo dobrą jakością. Doskonale spełnia liczne wymagania agrotechniczne. Rijnsburger 5 jest odmianą ustaloną o wyrównanych kulistych cebulach z cienką szyjką. Posiada jasną, słomkowożółtą, mocną łuskę średniej grubości. Silnie rosnący szczypior okryty jest mocnym woskiem. Cebula jest łatwa w uprawie, a jej plon jest niezawodny. Cebule są twarde, dzięki czemu możliwe jest ich długie przechowywanie, nawet do końca maja. To jedna z najlepiej sprawdzonych na rynku odmian.
Cebula jest źródłem witamin z grupy B, K i E, a dzięki zawartości związków siarkowych, posiada działanie przeciwbakteryjne. Olejek cebulowy stosowany jest do przeciwdziałania rozwojowi paciorkowców, gronkowców, a także niektórych bakterii. Dodatkowo korzystnie wpływa na serce, dzięki zawartości związków flawonoidowych.
Mocny system korzeniowy zapewnia wysoką odporność odmiany na niekorzystne warunki klimatyczne i glebowe.
Odmiana Rijnsburger 5 ma wiele zastosowań. Jest doskonała do bezpośredniej konsumpcji, na surowo jako dodatek do sałatek czy surówek oraz do smażenia, pieczenia i gotowania. Nadaje się też świetnie na potrzeby przemysłu przetwórczego. Jej zaletą jest możliwość długiego przechowywania - nie traci swojej wartości.
Norma wysiewu - ile na hektar?
Źródło: hazera.com
Odpowiednim stanowiskiem pod uprawy cebuli będzie żyzna gleba z optymalnym pH, zwłaszcza gleba próchnicza. Cebula lubi słoneczne przewiewne stanowiska, nie toleruje za to kwaśnej gleby. Optymalny odczyn gleby to pH to ok. 6,5-7,0 w przypadku gleb mineralnych i ok. 5,5-6 w przypadku gleb torfowych. W nawożeniu cebuli należy uwzględnić pierwiastki takie jak azot, fosfor i potas. Przed przystąpieniem do nawożenia rekomendujemy przeprowadzenie badania gleby. Płytki system korzeniowy sprawia, że jest to warzywo wrażliwe na niedobory wody, dlatego należy zadbać o prawidłowe nawodnienie plantacji. Pod uprawę cebuli unikajmy gleb ciężkich, ale też piaszczystych, które łatwo ulegają przesuszeniu, a także stanowisk podmokłych.